78_20230828_132803.png
77_20230828_132604.png
292_20250319_133729.jpg

Florbal Děčín očima Českého florbalu

Náš klub je již několik let zapojen do programu podpory klubů Českého florbalu, zkráceně PP3. Pravidelně nás navštěvují erudovaní profíci s bohatými zkušenostmi a monitorují naší práci. Jedním z nich je i Matěj Klucho, bývalý hráč FBC Liberec, trenér FBC Liberec a mládežnických reprezentací a v rámci PP3 specialista sportovního rozvoje.(A mimo jiné i velký fanoušek Colorada Avalanche). Matesovu přítomnost jsme využili i k získání krátkého rozhovoru a položili jsme mu pár otázek.

1) V rámci PP3 pravidelně objíždíš spousty florbalových klubů. Přibliž nám prosím smysl a náplň těchto tvých návštěv.

Smysl je zjistit realitu v oddílech a díky tomu cíleně a konkrétně pomoci v rozvoji. V klubu strávíme několik dní během sezony, během nichž si povídáme s vedením nebo trenéry, navštěvujeme tréninky a celkově zjišťujeme fungování klubů. Největší zacílení je na sportovní proces, ale řešíme spolu i organizační a marketingovou stránku.

2) Jak je tebou (potažmo Českým florbalem) vnímán náš klub? Když se řekne Florbal Děčín.

Klub, který ví, co chce a jeho největší síla je v mládežnickém florbale (nejmladších kategoriích). Vzhledem k podmínkám (velikost města, sportovní hala, VŠ) je to z mého pohledu vlastně nejlepší možné vysvědčení. Klub se skvělou (až rodinnou) atmosférou, kde na každém členovi záleží.

3) V pozici mentora při našem růstu jsi 2 roky. V jakých bodech či tématech vnímáš, že jsme se za tu dobu alespoň trochu posunuli?

Pamatuji si začátek, kdy kluci Štěpa, Mišák a Matzik měli na starost téměř vše, od chodu klubu, vedení kategorií a veškeré agendy okolo, což někdy lidem okolo a možná i lidem uvnitř nedochází, jaký objem práce to je. V dominantní pozici byli i při vedení tréninků. V rámci florbalu toto není až tak neobvyklé, ale tehdy jsme mluvili o tom, že „za nimi neroste nikdo další“. Za dva roky vidím nové trenéry, nové hlavní trenéry či nové rozdělení rolí na trénincích. Je to samozřejmě proces a krátkodobě může přinést nějaké bolístky, dlouhodobě z toho ale bude klub jistě těžit a důležitým lidem v klubu se rozvážou ruce.

4) Tuto sezónu jsi u nás byl nejprve v listopadu a druhá návštěva proběhla ke konci února. Jaké tréninky jsi viděl, jak na tebe působily a která témata jsi s trenéry řešil?

Vždy s trenéry řeším náplň, organizaci a efektivitu tréninku. Pokud se na toto trenéři zaměří a pro své věkové kategorie „splní“ tato tři kritéria, budou jejich tréninky skvělé, akční i rozvojové. Během letošních návštěv jsem viděl tréninky téměř všech kategorií a lze jednoduše říci, že v Děčíně na těchto pilířích trenéři makají. Je samozřejmě přirozené, že trenéři s největší zkušeností mají přípravu i vedení tréninku skvěle zvládnutou, s těmi služebně „mladšími“ se najdou detaily, na kterých pracovat. Ale ta základová deska je stabilní.

5) V čem u nás vidíš potenciál a prostor k dalšímu růstu? Ať už po sportovní či organizační stránce.

Těžká odpověď respektive její realizace. Děčínu by samozřejmě velmi pomohla hala s rozměry na velký florbal. Hru 5-5 zkrátka na malé hale nikdy plně nenatrénujete (s jejími detaily či principy). Pro potřeby klubu i vzhledem k odpovědi na posun za dva roky se dá odpovědět, že Děčínu by jistě pomohl další člověk do struktury klubu, ať už by byl sportovně nebo organizačně založený.

Děkujeme ti za tvůj čas a energii a v budoucnu opět na viděnou.