Historie
Florbal v Děčíně je od roku 1998, jaká byla jeho cesta a jeho vývoj? K tomu slouží okénko historie rozdělené do několika etap.
1998-2001 – baseballoví velbloudi
V „nagánském“ roce začíná svou pouť i florbalový klub ve městě Děčín. Do soutěže se přihlašuje mužské družstvo jako BC Dromedár Děčín. Zkratka BC neznamená povinné dosažené vzdělání hráčů nýbrž baseballový club. Zázemí však využíváme Sokola v Podmoklech. Parta okolo Jirky Práška, Jana Bräuera, Romana Šedivého, Davida Kvasničky a Pavla Doležala soupeřila s takovými mužstvy jako Jazzmani Žatec nebo Pardálové z Podještědí a užívala si boomu nového sportu. Během velbloudí éry se do týmu dostávají nadějní hráči mladších ročníků 83-84 jako Košík, Štěpánek, Buriánek, Petrik, Domes nebo starší Tomáš Šedivý a zahajují další etapu klubu. V roce 2001 mix mládí a zkušeností dokonce slaví postup do 1. regionální ligy, kde se však moc dlouho „dromedáři“ neohřejí a poprvé a naposledy se klubu stává, že je z ligy vyloučen za neomluvenou turnajovou absenci.
Další fotky 1998-2001 ZDE
2001-2005 – Sokolští mistři ČR
V roce 2001se přejmenováváme na TJ Sokol Podmokly a i pod Sokolem jsem stále jen tým mužů, ale mládnoucích. V týmu končí stále více zakládajících členů a do základní sestavy se dostává více mladších, však technicky zajímavějších hráčů jako Zdeněk Vážný, bratři Horovi, Honza Řešátko nebo dlouholetá brankářská opora Petr Miško. Během sokolského letu přebírá otěže nad týmem Štěpa od Buriho. Což do budoucna znamená spolupráci s DDM, která je z pohledu klubu vnímána jako důležitý rozvojový krok. Na konci sokolského života se týmu povede společně s TBC Ústí postoupit zpět do nejvyšší regionální ligy. Jako Sokolové přežíváme první klubové soustředění v Jílovém na Chatě Mír.
Zajímavostí této party byl zisk juniorského mistrovského titulu na turnaji florbalových týmu pod Sokolskou hlavičkou tzv. Sokolský slet v roce 2001. Během dvoudenního turnaje se první den odehráli 4 základní skupiny, ze kterých postoupil jen vítěz (Děčín porazil Malešice a Dvůr Králové), v další a to semifinálové skupině jsme postoupili společně s Berounem přes Hodkovičky a Písek. Volný večer mladí junioři rozhodně síly nešetří, ale ve finálové skupině to nebylo znát a Děčín 8.4.poráží jak Beroun, tak Komín i Olomouc vrací se domu jako Sokolský mistr.
Další fotky 2001-2005 ZDE
2005-2011 – DDM pomáhá s růstem, začínáme být v Děčíně cítit
DDM pořizuje mantinely, které střídají lavičky. Klub si začíná uvědomovat potenciál a možnosti rozšíření své základny a družstev ve spolupráci s DDM Děčín. První kroky nových mládežnických skupin vedou přes nesoutěžní zájmové kroužky, které se poté transformují a přihlašují do ligových soutěží. Tím prvním jsou v sezóně 2007-2008 junioři, ve kterých byste našli takové hráče jako David Matza, Tomáš Krauskopf, Lukáš Nořinský, Jana Fidlera nebo Pavel Telinger či brankářské duo Brouček – Matuška. V roce 2007 prožíváme první mládežnické soustředění v Jiřetíně pod Jedlovou. Během let se soutěže z důvodu rychlého růstu florbalu přeorganizovávají a Děčínu se v mužích povede ještě jeden památný postup v roce 2008. 20. dubna v Turnově vyhrává před skvělou kulisou Děčín 4:3 a bere postup, domácí vlajku i culík Radka Koška a na další celou jednu sezónu ochutnává poprvé celostátní soutěž. Muži užívají i dvě velká vítězství na Krupském poháru.
Energie věnovaná juniorce se nám vyplácí, pravidelně doplňuje mužský tým a je možné vytvořit B tým starších avšak méně ambiciózních hráčů. V sezóně 2009-10 plné jiskřivých bitev s Chomutovem se junioři dostávají do 2. ligy na dlouhých 7 let, než se struktura juniorských soutěží změní. O rok později se ligové příslušnosti dočkávají mladší žáci například s Martinem Žáčkem nebo Patrikem Polákem a trenérem Petrem Neumaierem. Starší žáci svou premiéru kouzlili například s Vojtou Kleinem (extraliga Pardubice) nebo Radkem Kuželem (1. liga Ústí). Prvně se otevírají kroužky pro dívky a děti přípravkového věku. V roce 2006 až 2008 pořádáme první turnajovou tradici Turnaj o pohár primátora města Děčín památně v Maroldovce. Na konci této etapy má Děčín pět soutěžních týmů a dva kroužky. V roce 2011 odchází Primátorský turnaj z Maroldovky do školních tělocvičen a vzniká nová tradice 1. ročník Florbalového Děčína.
Další fotky 2005-2011 ZDE
2011-2016 – Mládež stoupá, muži klesají
Sezónu 2011-12 lze označit jako zlomovou. K pěti soutěžním týmům přibude dalších pět družstev a všichni se oblékají do nových ,,šmoulových“ dresů od Bisonu. Přípravka v sobě nese zlatou generaci (Pšenička, Trčka, Vlček, Derevlanyj a trenér Trčka……). Nově se svými hokejkami propisují do florbalových statistik ČFBU elevové a starší žákyně. Svou premiéru zažívají dorostenci, kde se hned v první sezóně slaví postup za výrazného přičinění Čižmara, Kamína a hlavně Petra Baši. Velký zájem v předešlých letech zaznamenala dívčí složka, která čítala okolo 20 holek a tak nebylo zbytí a svou ligovou premiéru okusila kategorie žen, kterou reprezentovaly holky jako Markéta Rumlová (extraliga FBC Liberec), Nikola Hermannová (extraligový titul a reprezentace žen), Evča Krauskopfová (Švýcarská nejvyšší soutěž) nebo neustále nápomocná Kája Hanžlová. Celkově jsme se během této pětiletky dostali až na 14 přihlášených družstev v soutěžích ČF, kdy jsme zdvojovali nejmladší kategorie, což bylo pro budoucí stabilitu starších kategorii veledůležité. Za zmínku stojí i 3 dívčí družstva v jedné sezóně: starší žákyně, dorostenky a ženy. Premiérově jsme v roce 2013 vyjeli na soustředění do Rumburka a Jägermeistři se dočkali v roce 2016 prvního vítězství na Florbalovém Děčíně.
Mužům B časem dochází dech a sezóna 2013-14 je pro ně poslední, s vypětím všech sil ji dotáhne do úspěšného konce Lumík. Áčku se v tomto období příliš nedaří, nejdříve v rozdělovací sezóně 13/14 myslí na Národní ligu, ale umístění v druhé polovině tabulky je odsoudí v další sezóně k diviznímu pobytu. Psychicky nalomený tým nezvládne ani divizi a sestupuje do nejvyšší regionální soutěže. Je na dně a potřebuje nový impuls. Ten přichází návratem hracího trenéra Zdeňka Vážného obohaceného zkušenostmi z extraligového Liberce, který ve své první sezóně na konci období vrací Děčín do Divize.
Výsledkově v tomto období dělá radost hlavně mládež. Velmi silná generace vyrůstá v elévech, mladší žáci patří do absolutní špičky v celém Ústecko-Libereckém regionu. Starší žáci jako první mládežnický tým postupují v roce 2016 na MČR (8.místo) a dorost vyhrál přetahovanou s Kadaní o 1. ligu.
Další fotky 2011-2016 ZDE
Sezóna 2016-2020 – Kroky ke komplexnímu klubu, fungující muži, mládež s talenty
Vzestup klubu neunikl pozornosti Českému florbalu. Ten odměňuje náš posun akcí Tour de club a vybírá klub do projektu podpory PP3. Zde má klub možnost nasávat informace od zkušenějších a větších klubů. To se projevuje záhy. Velkou pozornost věnujeme kromě hráčů i rodičům. Zaměřujeme se na komunikaci (pravidelné schůzky, členská sekce) a vytváříme pro rodiče pravidelná sportovní setkávání nebo od roku 2018 oblíbený florbalový ples. Práce s rodiči se odráží v chuti zapojení a klub získává do svých řad trenérské posily. Kroky o efektivní řízení se projevují digitalizací procesů jako jsou deníky, zapojení XPS, členské sekce nebo práce s videem.
Chápeme, že zlepšení hráčů není jen záležitostí dvou tréninků v týdnu a tak se specializujeme a zintenzivňujeme sportovní přípravu pomocí kondičního a rehabilitačního plavání, pracujeme navíc s talentovanou části základny, probíhají brankářské tréninky a nechybí pravidelná samostatná tréninková jednotka všeobecné sportovní přípravy s prvky gymnastiky a atletiky. Rozšiřujeme osamocenou florbalovou akademii při ZŠ Tyršova o další tři ZŠ. To vše jde cítit za hranice klubu a tak hned 4 trenéři jsou regionem osloveni jako hlavní trenéři regionálních výběrů (mladší žáci, starší žáci, dorost, starší žákyně-dorostenky). Klub si buduje solidní sportovní jméno a nejen to. Tradičně patří mezi nejslušnější a nejvíc fair play kluby široko daleko. V sezóně 2017-18 dokonce dostává cenu na nejméně trestaný tým hned ve čtyřech kategorii, ve kterých se sledují trestné minuty (starší žáci, dorost, junioři, muži).
Nové logo nakopává nový celkový brandový projev klubu. Společně s dobrými výkony získáváme prvního generálního partnera SANEXCZ a snažíme se vyvíjet tlak na víceúčelovou sportovní halu v Děčíně systematickými a argumentačními materiály. Svým přístupem a chutí si Děčín buduje pozici v projektu PP3 a je posunut o schůdek výše do tzv. oranžové skupiny s podporou manažérské i šéftrenérské činnosti. Pro klub naší velikosti je to velké ocenění a zároveň závazek.
Mládež svou výkonnost převádí z minulé dekády i do této. Starší žáci obhajují postup na MČR (5.místo) a slaví 3.místo na mezinárodním turnaji Prague floorball cup v roce 2020. Dorost je součástí 1. ligy nebo vyhrává 2. ligu a oslavuje prvenství na Dobruška cupu v roce 2019. Mladší žáci a elévové jsou na úrovni hegemonů regionu Liberce a Ústí. Junioři z ekonomických důvodu a reorganizace vybírají regionální soutěž, kde tradičně hrají o 1. místo. Tyto výsledky se propisují i do sportovních anket. Nevýhodou je však absence haly a nízká liga juniorů a mužů, z těchto důvodu má Děčín problém udržet talentované odchovance, které láká vidina větších klubu – Liberec, Ústí. Ženy se po 4 letech pod vedením Petra Miška trénují jednu sezónu samy a následně dochází k jednosezónnímu spojení s Florbal Ústí. Vzhledem k prostorovým, časovým a trenérským podmínkám se Děčín vzdává ambici udržet zároveň jak chlapeckou tak dívčí strukturu. Dívky z nejstarších kategorii přestupujeme do Ústí a zaměřujeme se na rozšíření chlapecké struktury.
Muži vstávají z popela a jedou na tzv. Vážné vlně. Tu spouští hrající trenér Zdeněk Vážný, který posouvá tým hlavně takticky a nalívá novou hladovou krev do žil Áčka. V první sezóně vrací Děčín zpět do divize. V té další jako nováček vyhráváme základní část, ale nepostupujeme přes 1. kolo play-up proti Kobylisům. V sezóně 17-18 se opět týmu podaří dostat se do play-up z druhého místa a postupuje do národní ligy, když vyřadí nejprve Kolín 2:0 na zápasy a poté velkého favorita Olymp Praha 3:0 na zápasy. Zajímavá národní liga v sezóně 2018-19 láká fanoušky a media, ale její kvalita je nad děčínské síly a pro sezónu 2019-20 se vrací do divize, kde opět dosáhne mezi první 3 týmy a hraje play-up, v něm si však děčínský mladý tým vylamuje zuby na Hradci Králové. Po sezóně svou pětiletou veleúspěšnou pouť končí trenér Zdeněk Vážný a předá mužské žezlo hráčskou karieru ukončujícímu Petrovi Miškovi.
V této etapě vzniká nový projekt DC OPEN, který má navazovat na tradiční Florbalový Děčín, avšak v úplně jiných rozměrech. V premiérovém ročníku 2019 se na zimním stadionu s florbalovým povrchem odehraje celkem 12 akcí v 8 dnech. Své umění zde ukáže přes 1000 florbalistů a své síly oficiálně poprvé poměří například HC vs FBC. Následný ročník 2020 zastavuje covid.
Další fotky 2016-2020 ZDE